Është zhvilluar sot raundi i dytë të primareve në 5 bashki të vendit. Pas përfundimit të votimit është zhvilluar edhe procesi i numërimit, ndërsa kanë dalë edhe rezultatet.

Ismail Uka ka fituar balotazhin në Bashkinë Dibër me vetëm 1 votë diferencë nga Besnik Alku.

Alku mori 565 vota, ndërsa Uka mori 566 vota në procesin e primareve të Berishës.

Gjithashtu ka përfunduar numërimi i votave për 2 kandidatët e primareve në Bashkinë e Mirditë.

Fitues është shpallur Albert Mëlyshi, me 528 vota, ndërsa kandidati, Aleksandër Lala mori 332 vota.

Procesi i balotazhit të primareve u mbyll edhe në Librazhd. Fitues u shpall Shefki Çota me 417 vota, ndërsa kandidati Arianit Leka mori 227 vota.

Po ashtu edhe në Fier u mbyll procesi i balotazhit të primareve të Berishës në Fier.

Fitues shpallet Evdar Kodheli me 579 vota ndërsa kandidati Artur Mahmutaj mori 360 vota.

Numërimi i votave për 2 kandidatët e primareve përfundoi edhe në Bashkinë Mat. Fitues është Skënder Gjuci me 478 vota ndërsa 190 vota i mori Bukurosh Ballabani.

Nga ana tjetër PD ka njoftuar se interesi dhe pjesëmarrja në balotazh ka qenë më e lartë se në raundin e parë të primareve.

1. Mirditë: 880 votues
2. Dibër: 1137 votues
3. Mat: 676 votues
4. Librazhd: 659 votues
5. Fier: 964 votues

TOTAL (5 degët): 4316 votues

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: