Ukraina po mendon të legalizojë pornografinë. Të paktën këtë të lë të kuptosh urdhëri i fundit i Presidentit Volodymyr Zelensky, i cili kërkon rishikim të ligjit për legalizimin e pornografisë dhe erotuikës pas një peticioni, ku argumenti kryesor ishte se mund të shtojë para në buxhetin e Kievit.

Masa vjen si përgjigje ndaj një peticioni që mblodhi 25,000 nënshkrimet e nevojshme që çështja të shqyrtohej nga autoritetet.

Duke komentuar nismën të premten, Zelensky sinjalizoi se kishte ngarkuar kryeministrin Denis Shmygal “të përpunojë çështjen e ngritur në peticionin elektronik … dhe të informojë autorin e tij për rezultatet e shqyrtimit”.

Zelensky vuri në dukje se Kushtetuta kombëtare u jep qytetarëve ukrainas të drejtën e lirisë së mendimit, fjalës dhe shprehjes. Megjithatë, kjo dispozitë kufizohet, ndër të tjera, me një ligj për Mbrojtjen e Moralit Publik, i cili ndalon prodhimin dhe shpërndarjen e materialeve eksplicite.

Autori i peticionit, Taras Syromskyi, tha se legjislacioni ukrainas në këtë fushë ka shumë boshllëqe të cilat “i japin hapësirë ​​interpretimit të tij” veçanërisht në lidhje me atë se si përkufizohet në të vërtetë erotizmi.

“Legjislacioni nuk shpjegon mirë se ku erotizmi është art dhe ku erotizmi është pornografi”, shkruan ai.

Autori tha gjithashtu se ndalimi i pornografisë mund të nxisë gjithashtu korrupsionin.

“Në të njëjtën kohë, legalizimi i pornografisë paraqet një mundësi ideale për të sjellë para në buxhetin e Ukrainës”, shtoi Syromskyi.

Përgjigja e Zelensky ndaj peticionit vjen pasi ai i kërkoi kryeministrit të konsideronte legalizimin e martesës së të njëjtit seks pas një peticioni tjetër muajin e kaluar.

Ai megjithatë vuri në dukje se dispozitat kushtetuese për martesën nuk mund të ndryshohen aktualisht për shkak të ligjit ushtarak të shpallur më 24 shkurt, në të njëjtën ditë që Rusia filloi ofensivën e saj ushtarake në vend.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb