Kreu i agjencisë ruse të hapësirës ka kërcënuar se do të rrëzojë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS) në përgjigje të sanksioneve amerikane për pushtimin e Ukrainës nga Moska.

Rusia dhe SHBA janë partnerët kryesorë në aleancën 15-vendesh që drejton ISS, një laborator që orbiton në 250 milje lartësi. Ata kanë mbajtur një prani të vazhdueshme njerëzore atje për 21 vjet, duke u ngritur mbi kaosin gjeopolitik dhe tensionet diplomatike.

Dmitry Rogozin, drejtori i përgjithshëm i Roscosmos tha sanksionet mund t’i japin fund aftësisë së Rusisë për të ofruar sisteme kontrolli shtytëse për ISS, duke bërë që ajo të bjerë në det ose në tokë.

“Popullatat e vendeve të tjera, duhet të mendojnë për çmimin e sanksioneve kundër Roscosmos,” paralajmëroi ai, së bashku me një hartë që pretendon të tregojë rajonet në rrezik për t’u goditur nga ISS.

Që kur Rusia filloi luftën e saj në Ukrainë , Rogozin ka kërcënuar se do të rrëzojë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës në SHBA.

Në realitet, e ardhmja e Rusisë në hapësirë ​​është e pasigurt ndërsa e NASA-s jo. Programi hapësinor i vjetër i Roscosmos është penguar nga korrupsioni dhe penguar nga stagnimi teknologjik për vite me radhë. NASA, dikur e varur vetëm nga Rusia për të çuar astronautët amerikanë në hapësirë, tani ka Crew Dragon të SpaceX për t’i transportuar ata përpara dhe mbrapa.

Ndërsa SpaceX lëshoi ​​një grup satelitësh Starlink në orbitë të Premten, kompania u tall me Rogozin, i cili deklaroi javën e kaluar se pa më shitje të motorëve të raketave ruse, programi hapësinor i SHBA-së do të ishte në telashe.

Rogozin është tallur gjithashtu me NATO-n, duke postuar një karikaturë Tom dhe Jerry në Twitter që përshkruan Rusinë si një mace grabitqare dhe NATO-n si një mi të dërrmuar dhe u grind me një astronaut amerikan, kapiten Mark Kelly, i cili është një ish-komandant i ISS.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: