Kryeministri i Izraelit, Naftali Bennett, ka bërë me dije se presidenti rus Vladimir Putin ka kërkuar falje për komentet e ministrit të tij të jashtëm, Sergei Lavrov, i cili tha se Adolf Hitler kishte origjinë hebreje.

Bennett tha se pranoi faljen dhe falënderoi Putinin për sqarimin e pozicionit të tij.

Kryeministri izraelit tha se ai gjithashtu i kërkoi Putinit të konsideronte lejimin e evakuimit të punëve të rrethuara të çelikut Azovstal në portin ukrainas të Mariupolit, pas një bisede të mëparshme që ai pati me presidentin e Ukrainës Volodymyr Zekenskiy.

Bennett tha se Putin premtoi të krijonte një korridor për evakuimin e civilëve nga uzina.

Në një intervistë me TV italian në fillim të kësaj jave, Lavrovit iu kërkua të trajtonte se si Rusia mund të thoshte se duhej të “denazifikonte” vendin kur presidenti i saj, Zelenskiy, është hebre.

“Për sa i përket argumentit të Zelenskyt se çfarë lloj nazifikimi mund të kemi nëse jam hebre, nëse më kujtohet mirë dhe mund të jem i gabuar, Hitleri gjithashtu kishte gjak hebre. Nuk do të thotë asgjë fare”, u përgjigj atëherë Lavrov, raporton The Guardian.

Vërejtjet ndezën një “grindje” diplomatike me Izraelin, një nga vendet e pakta perëndimore që ende nuk ka vendosur sanksione ndaj Rusisë për pushtimin e saj dhe nuk ka ofruar ndihmë ushtarake për Ukrainën.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: