Dr. Georgi Sapego zbulon se cili ndryshim në fytyrë tregon se kemi yndyrë të tepërt në organizëm

– Kolesteroli i keq shkakton arterosklerozën, e cila dëmton arteriet në tru, zemër, zorrë ose këmbë. Të gjitha këto pjesë të trupit mund të preken rëndë.

Kolesteroli i mirë, nga ana tjetër, parandalon zhvillimin e arterosklerozës, thotë Sapego, transmeton Telegrafi.

Ai gjithashtu vuri re se pa një analizë të gjakut, është shumë e vështirë të vërehen devijime në nivelin e kolesterolit “të keq”, sepse problemi bëhet i dukshëm vetëm kur arteriet preken seriozisht nga arteroskleroza.

Simptomat mund të përfshijnë, për shembull, dhimbje të forta në gjoks dhe këmbë, vështirësi në frymëmarrje dhe dobësi të papritur.

Kjo është ksanthelasma: depozitat e verdha yndyrore shfaqen nën lëkurën e qepallave.

“Këto nuk janë njolla mikroskopike, por vende të dukshme qartë, të ngjashme me piklat. Në gjysmën e rasteve, xanthelasma tregon një nivel të lartë të kolesterolit në gjak ”, tha mjeku.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb