Reshje të dendura shiu, stuhi ere dhe dëbore ka përfshirë vendin fqinj, Greqinë. Moti i keq ka përfshirë Trikala ku janë shënuar edhe reshjet e para të dëborës. Reshjet kanë përfshirë edhe qytetin e Patrës me erëra të forta dhe reshje shiu qe kane shkaktuar përmbytje nga njëri skaj në tjetrin me makinat që janë kthyer në varka dhe rrugët në liqene.
Rio, Marina, Plaza dhe Akti Dymaion ishin zonat që “u fundosën” nga ujërat e detit që dolën në tokë.

Shi1

Tornado ka goditur mesditën e fshatit bregdetar Kastrosykia në Prevezë . Pemët u shkulën, ndërsa banesa dhe biznese u dëmtuan rëndë. Pllakat dhe oxhaqet ranë nga çatitë, xhamat u thyen, ndërsa pemët u shkulën nga erërat e forta në plazhin e Kastrosykia .

Në rrugën Nacionale Igumenicë-Prevezë, në lartësinë e Kastrosikisë, qarkullimi është ndërprerë për një kohë të gjatë për shkak të rënies së pemëve.

Nga reshjet e dendura të shiut që goditën 3 ditët e fundit në Epir, probleme janë krijuar në shumë pjesë të rrjetit provincial malor nga rrëshqitjet e shkëmbinjve dhe materialet e bartura. Herët në mëngjes 14 makineri të Mbrojtjes Civile po punojnë pa pushim për pastrimin e rrugëve.

Shi2

Probleme janë krijuar në linjat e trageteve për shkak të erërave të forta jugore që fryjnë sot në shumë zona detare, të cilat sipas EMY arrijnë në dete lokalisht 7 deri në 8 Bofort dhe në Jon lokalisht në orën 9. Nesër në mëngjes ato sipas EMY. do të fryjnë në perëndim jugperëndim dhe në mëngjes në dete lokalisht me 9 beaufort.

Për sot itineraret për ishujt e Gjirit Saronik kryhen vetëm me anije të tipit të mbyllur.

Situata në Perëndim është tragjike. Akaia, nga përmbytjet dhe vërshimi i Kalogria. Pas Ilisë dhe përmbytjeve në Kampos dhe Vuprasia, problemi kalon në zonën fqinje. Dmet janë të mëdha në të mbjella, shtëpi, magazina, dyqane.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: