Apple do të zvogëlojë objektivat e saj të projektuar të prodhimit të iPhone 13 për 2021 deri në 10 milion njësi pasi mungesat e zgjatura të çipave goditën produktin e saj kryesor.

Kompania kishte pritur të prodhonte 90 milionë modele të reja iPhone në tre muajt e fundit të vitit, por tani po u thotë partnerëve prodhues se totali do të jetë më i ulët.

Gjiganti i teknologjisë është një nga blerësit më të mëdhenj të çipave në botë dhe vendos ritmin vjetor për zinxhirin e furnizimit me pajisje elektronike. Por edhe me fuqi të fortë blerëse, Apple po përballet me të njëjtat ndërprerje të furnizimit që kanë shkaktuar shkatërrim në industritë në të gjithë botën. Prodhuesit kryesorë të çipave kanë paralajmëruar se kërkesa do të vazhdojë të tejkalojë ofertën gjatë vitit të ardhshëm dhe potencialisht më tej.

Apple gjithashtu po përballet me mungesa të komponentëve nga furnizuesit e tjerë.

 

(BalkanWeb)

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb