Pasi të ndjeni një lëvizje në xhepin tuaj ose të shihni një blic në telefonin tuaj, vëmendja juaj tashmë është thyer.


Mund të marrësh telefonin dhe të shohësh nëse diçka që ju ndërpreu të qenit larg është diçka që ju duhet të adresoni menjëherë – ose mund të provoni dhe të fokusoheni në punën tuaj, gjatë gjithë kohës duke u pyetur se çka jeni duke humbur.


Meqenëse mund të marrë rreth 25 minuta për t’u rikthyer në rrugë pas një shpërqendrimi, sipas studiuesve që studiojnë produktivitetin, kjo është padyshim një recetë për një ditë të hutuar, ku shumë gjëra nuk bëhen.


Për fat të mirë, ne po mësojmë mënyra më të mira për të trajtuar njoftimet e smartfonëve, sipas hulumtimit që po zhvillohet në Qendrën e Universitetit Duke, për një studim të lartë të sjelljes.

Hulumtimi u krye në bashkëpunim me inkubatorin Synapse. Fitz dhe bashkëpunëtorët kanë gjetur se grumbullimi i njoftimeve në grupe që pjesëmarrësit studim marrin tre herë në ditë i bën ata të lumtur, më pak të theksuar, të ndjehen më produktiv dhe më shumë në kontroll.

Kjo funksionon më mirë se marrja e njoftimeve normalisht, duke marrë ato një herë në orë, ose madje edhe duke i bllokuar ato plotësisht, shkruan tg.

“Largimi i tyre nuk funksionon vërtet”, tha Fitz në një intervistë pasuese pas konferencës. “Por ne mund të marrim njoftimet në një mënyrë më të zgjuar.”

Sipas Fitz, sistemi ideal do të ishte i vetëdijshëm për kontekstin – do të njihte kohën më të mirë për një njeri që mund të marrë një grumbull njoftimesh dhe do të lejonte disa njoftime veçanërisht të rëndësishme.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: