Ka vdekur ne moshën 94-vjeçare Lordi John Sainsbury, themeluesi i Fondacionit Butrinti, i njohur gjithashtu si një filantrop që promovoi çdo fushë të botës së artit – baletin, operën, artet e bukura dhe arkeologjinë.

Lajmin e ka bërë të ditur Auron Tare, ekspert i trashëgimisë kulturore, i cili përmes një postimi në Facebook shkruan se angazhimi i tij për mbrojtjen e qytetit antik të Butrintit është i pakrahasueshëm, ndaj do të ketë një vend të veçantë në historinë e gjatë të Butrintit. .

Tare shkruan se përkushtimi dhe kampionati i tij për mbrojtjen e qytetit antik të Butrintit është i pakrahasueshëm dhe më ka bërë shumë krenare që kam një njeri dhe kampion të tillë përkrah.

Ai shton se John Sainsbury dhe gruaja e tij Anne kanë një vend të veçantë në historinë e gjatë të Butrintit.

“Me pikëllim të madh mësoj se ka ndërruar jetë një mik i madh i Butrintit dhe Shqipërisë. Është koha për t’i thënë lamtumirë Lordit John Sainsbury, Baron Sainsbury i Prestonit. Përkushtimi dhe kampionati i tij për mbrojtjen e qytetit antik të Butrintit është i pakrahasueshëm dhe më ka bërë shumë krenare që kam një njeri dhe kampion të tillë përkrah. Ne do të kujtojmë me mall udhëtimet e tij të shpeshta në Butrint, pyetjet e tij sfiduese, bujarinë e tij dhe verën e tij të mrekullueshme që gjithmonë donte të ndante me ne në piknikët rreth Butrintit. John Sainsbury dhe gruaja e tij Anne kanë një vend të veçantë në historinë e gjatë të Butrintit. Mirë nga miku im”- shkruan ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb