Charles McGonigal, ish-zyrtari i FBI-së, i cili është arrestuar dhe akuzuar nga autoritetet amerikane për lidhjet e tij me oligarkun rus Oleg Deripaska, e ka kaluar në heshtje vitin e kaluar duke punuar për një tjetër miliarder me origjinë ruse, ka mësuar The Post.

Aman Resorts, një zinxhir hotelesh me pesë yje në pronësi të Vladislav Doronin, një manjat pronash i trajnuar për artet marciale i cili është quajtur “Përgjigja e Rusisë ndaj Donald Trump”, punësoi McGonigal në pranverën e vitit 2022 për një punë super të paguar si drejtor sigurie për 34 lokacionet e Amanit në mbarë botën, sipas burimeve me njohuri të drejtpërdrejta të situatës.

Në të vërtetë, burimet spekuluan se kur McGonigal u arrestua në Aeroportin JFK të shtunën, ai po kthehej nga një udhëtim pune në Sri Lanka, ku Aman operon një grup hotelesh të bukura.

Burimet thanë se McGonigal punoi për Aman nga New York City, ku kompania hapi pronën e saj të parë në gusht në Fifth Avenue dhe 57th Street në ish-ndërtesën e Crown, duke fituar shpejt reputacionin si prona më e shtrenjtë në Big Apple me tarifat e dhomave që fillojnë nga 2400 dollarë për natë.

Një zëdhënës i Aman konfirmoi se kompania punësoi McGonigal vitin e kaluar, por pohoi se mandati i tij filloi vetëm disa muaj më parë.

“Zoti. McGonigal u punësua nga Aman Group në vjeshtën e vitit 2022 si kreu global i sigurisë, bazuar në kualifikimet e tij dhe rolin e ngjashëm në industrinë e pasurive të paluajtshme, si dhe dy dekadat e tij me Byronë Federale të Hetimit”, tha përfaqësuesi i Aman.

Kompania tha gjithashtu se McGonigal nuk po punon më për Aman Group, por nuk e bëri të ditur se kur u largua.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Një ish-punonjës i Aman-it që u largua nga grupi i hoteleve tha se kultura e zyrës ishte më shumë ruse sesa amerikane dhe mund të ishte “kërkuese” dhe “e pakëndshme”.

Kompania tha: “Aman Group u themelua 35 vjet më parë dhe ka ndërtuar kulturën e vet të veçantë të pasuruar nga prania e saj globale në mbi 20 vende, duke reflektuar kontributet dhe bashkëpunimin me një staf të ndryshëm ndërkombëtar prej 6,500 punonjësish në mbarë botën”.

Në shtator, Business Insider raportoi se prokurorët federalë po hetonin përfshirjen e McGonigal me Deripaskan, një miliarder rus i cili ishte sanksionuar nga SHBA dhe dyshohet se i ishte drejtuar McGonigal për të hequr sanksionet.

“Bazuar në prejardhjen e tij, ne menduam se ishte shumë e çuditshme që ai u soll” – dhe se McGonigal qëndroi edhe pasi u shfaqën raportet se ai ishte nën hetim, tha një ish-punonjës i Aman.

“Procesi ishte shumë i errët”, shtoi një burim tjetër. Një drejtor korporate i sigurisë në Aman “ishte në vend”, por u ricaktua dhe “nuk u dhanë arsye të dukshme”, sipas burimit. “Ishte atëherë kur Charlie u shfaq.”

Pas daljes në pension të McGonigal në vitin 2018 nga FBI – ku ai ishte kreu i kundërzbulimit në zyrën e agjencisë në Nju Jork dhe kishte udhëhequr hetimin e Trump “Russiagate” nëse Rusia ndërhyri në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 – McGonigal u punësua si zëvendëspresident i lartë për sigurinë globale në gjigantin e pasurive të paluajtshme Brookfield Properties.

Ai u largua nga ai pozicion në janar 2022, tha Brookfield. McGonigal – punësimi i të cilit në Aman ngjalli pakënaqësi mes stafit të hotelit, sipas burimeve – u tha punonjësve të Aman se ai u largua nga Brookfield për “arsye personale”, tha një burim i afërt me situatën për The Post.

Ish-zyrtarët e CIA-s, FBI-së dhe NSA-së punësohen në mënyrë rutinore nga kompani të mëdha që janë objektiva të spiunazhit dhe kërcënimeve kibernetike, tha Anthony Roman, president i firmës së menaxhimit të rrezikut, Roman & Associates.

“Është një ndalesë e lehtë dhe e rregullt për këta zyrtarë”, tha Roman.

Avokati i McGonigal, Seth DuCharme nuk u përgjigj për koment. Departamenti i Drejtësisë gjithashtu nuk u përgjigj.

Të hënën, 54-vjeçari McGonigal u padit për pastrim parash dhe shkelje të ligjit të sanksioneve amerikane. Departamenti i Drejtësisë pretendon se McGonigal së bashku me një ish-diplomat rus të kthyer në përkthyes për gjykatat federale – Sergy Shestakov – punonin për Deripaska, një manjat alumini që ishte sanksionuar nga SHBA në 2018.

Gjatë qëndrimit të tij në FBI, McGonigal mbikëqyri hetimet e oligarkëve, duke përfshirë Deripaskan, i cili u sanksionua nga SHBA për gjoja se vepronte në emër të qeverisë ruse në sektorin e energjisë. Qeveria pretendon se Deripaska i punësoi të dy për ta hequr atë nga lista e sanksioneve dhe për të hetuar një nga oligarkët e tij rivalë, duke i paguar ata përmes kompanive guaskë.

McGonigal u deklarua i pafajshëm dhe u lirua me një garanci prej 500,000 dollarësh.

Lidhjet e Doronin me McGonigal me siguri do të ngrejë më shumë pyetje ndërsa prokurorët shqyrtojnë marrëdhëniet e tij me Rusinë, thonë ekspertët.

“Me Doronin, nuk është njësoj si Deripaska, i cili është nën sanksione”, tha Louise Shelley, themeluese dhe drejtoreshë ekzekutive e Qendrës për Terrorizëm, Krim Transnacional dhe Korrupsion, dhe kryetare e Shkollës Schar të Politikës dhe Qeverisë në Universitetin George Mason.

“Por McGonigal ishte në listën e pagave të një rusi të fuqishëm”, shtoi Shelley, duke iu referuar faktit që McGonigal ishte në listën e pagave të Aman. “Është sigurisht një punë e qetë që paguhet shumë. Është një punë shumë e mirë të dalësh në pension, por kjo e bën atë më të lidhur me elitën ruse në mbarë botën”.

I lindur në Bashkimin Sovjetik, 60-vjeçari Doronin hoqi dorë nga shtetësia ruse në vitin 1986. Ai tani është shtetas i Zvicrës dhe Suedisë dhe ka folur kundër luftës në Ukrainë. Ai bleu Aman në vitin 2014 dhe e zhvendosi selinë e saj në Suedi.

Doronin ishte në lidhje me supermodelen Naomi Campbell për disa vite përpara partneres së tij aktuale, Kristina Romanova, një ish-modele ruse e cila është një drejtuese e Aman. Ai është një ndjekës i arteve marciale i Qigong, pasi thuhet se ka treguar aftësinë e tij për të thyer pllaka mermeri me kokën e tij dhe për të thyer shtiza prej druri me majë metalike në fyt, sipas Wikipedia.

Doronin, i cili gjithashtu zotëron kompaninë e zhvillimit të pasurive të paluajtshme OKO Group, ka thënë në intervista për media se ai i dha fund lidhjeve të tij të biznesit në Rusi në vitin 2014, kur shiti aksionet e tij në firmën e pasurive të paluajtshme me bazë në Moskë, Capital Group.

Vitin e kaluar, RealDeal raportoi se dokumentet gjyqësore treguan se ai kishte aksione në një kompani të veçantë me bazë në Moskë deri në vitin 2022, kur ai ia transferoi pronësinë nënës së tij, e cila ende jeton në Rusi. Doronin u përgjigj se firma kishte thjesht “asete të trashëguara” që po likuidoheshin ngadalë dhe se ai nuk ka qenë i përfshirë në asnjë aktivitet zhvillimi që nga viti 2014.

Vitin e kaluar, Doronin paditi Aspen Times për shpifje duke pretenduar se botimi e portretizoi atë në mënyrë të rreme si një “oligark” rus në një seri artikujsh rreth tokës që ai bleu në zonë.

Padia u zgjidh dhe redaktori i The Aspen Times, Andrew Travers, u shkarkua. Travers shkroi një artikull në The Atlantic në gusht në lidhje me përplasjen e gazetës me Doronin nën titullin, “Fundi i kohërave në Aspen: Si të vrasësh një gazetë”.

Në një deklaratë në lidhje me padinë, zëdhënësi i Aman tha se “vetë gazeta përfundimisht tha se [artikujt] nuk plotësonin ‘standardet e saj për saktësinë, drejtësinë dhe objektivitetin.” Po kështu, The Aspen Times shprehu keqardhje për deklaratat që z. Doronin pohoi se ishin të tilla, shpifëse dhe tërhoqi dhe korrigjoi disa artikuj.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb