Rajonet polare dhe Evropa u goditën më rëndë nga ngrohja globale në vitin 2022, sipas një analize të re.

Të dhënat nga Copernicus, shërbimi i monitorimit të klimës në BE, thonë se viti 2022 ishte viti i pestë më i ngrohtë në botë.

Evropa përjetoi verën e saj më të ngrohtë, me temperatura që u rritën me më shumë se dyfishin e mesatares globale gjatë tre dekadave të fundit, më shpejt se çdo kontinent tjetër.

Tetë vitet e fundit tani janë edhe tetë vitet më të ngrohta të regjistruara.

Viti i kaluar pa një vazhdimësi të një modeli të ngrohjes globale që është bërë normalja e re, thonë shkencëtarët e Copernicus.

Ndërsa ngjarja e motit La Niña ndihmoi në ftohjen e oqeaneve për të tretin vit radhazi, temperaturat globale ishin ende afërsisht 0.3C më të larta në vitin 2022 sesa periudha e referencës 1991-2020.

Studiuesit thonë se kjo do të thotë se viti i kaluar ishte afër 1.2 C mbi periudhën 1850-1900, e marrë si fillimi i industrializimit global.

Evropa dhe rajonet polare ishin në skajin e mprehtë të kësaj nxehtësie të lartë.

Rekordet e temperaturës në shumë vende të Evropës Perëndimore u thyen duke përfshirë Britaninë e Madhe, me valë të nxehta të verës dhe thatësira intensive që goditën shumë pjesë.

Bbc
Bbc

Edhe muaji normalisht më i freskët i tetorit në Evropë ishte rreth 2 gradë Celsius mbi mesataren vitin e kaluar.

Ndërsa perëndimi i kontinentit ishte jashtëzakonisht i nxehtë, moti më i ftohtë në vendet veriore dhe lindore pa që viti në përgjithësi ra në vendin e dytë më të ngrohtë në Evropë.

“Ne tashmë po përjetojmë ndryshime klimatike tani”, tha Samantha Burgess, zëvendës drejtore e Shërbimit të Ndryshimeve Klimatike Copernicus.

“Valët e të nxehtit që pamë në Evropë gjatë verës, por edhe pranvera, dhe gjithashtu vjeshta… shumë njerëz do ta kujtojnë valën e të nxehtit që patëm edhe gjatë periudhës së Vitit të Ri… Pra, ne po shohim valë të nxehta, jo vetëm në verë, por edhe në pjesën tjetër të stinëve”.

Gjatë 30 viteve të fundit, temperaturat në vendet evropiane janë rritur më shumë se dyfishi i mesatares globale.
Sipas shërbimit Copernicus, Evropa ka shkallën më të lartë të rritjes së temperaturës nga çdo kontinent në botë.

Bbc 1
Bbc 1

Kjo është për shkak të një sërë faktorëve, thonë studiuesit. Zonat tokësore po ngrohen më shpejt se detet, kështu që kjo po ndihmon që Evropa të jetë më e ngrohtë. Një faktor tjetër është afërsia me Arktikun, i cili po ngrohet rreth katër herë më shumë se mesatarja globale.

Një pjesë e arsyes është se akulli është më reflektues dhe më pak absorbues i dritës së diellit. Kur akulli shkrihet ai zbulon zona më të errëta të tokës ose detit, dhe kjo rezulton në rritjen e thithjes së dritës së diellit dhe në këtë mënyrë ngrohjen.

Përveç Evropës, pati ngjarje të rëndësishme rekord të nxehtësisë në Lindjen e Mesme, Azinë Qendrore dhe Kinë me kushte të valëve të të nxehtit në Pakistan dhe pjesë të Indisë.

Dy rajonet polare përsëri panë nxehtësi të lartë rekord me temperatura në disa vende që u rritën me më shumë se 2C mbi mesataren 1991-2020.

Në Siberinë veriperëndimore, temperaturat arritën 3 gradë Celsius mbi mesataren.
Në Vostok në Antarktidë, merkuri arriti -17.7C, më i larti në historinë 65-vjeçare të stacionit të motit.

Bbc 2
Bbc 2

Qendra e Grenlandës gjithashtu regjistroi vlera që ishin 8 gradë Celsius më të larta se mesatarja gjatë shtatorit.

Duke parë pamjen globale, tetë vitet e fundit ishin më shumë se 1C mbi mesataren afatgjatë.
Kjo po i afrohet më shumë shkeljes së pragut 1.5C që është një kufi kyç për marrëveshjen e Parisit për klimën.

“Nëse bëjmë një ekstrapolim linear mjaft të thjeshtë dhe nëse shikojmë nivelin aktual të emetimeve dhe nivelin aktual të ngrohjes, do të arrijmë 1.5C diku në fillim të vitit 2030,” tha Samantha Burgess.

Klima 1
Klima 1

“Pra, ne tashmë po jetojmë me kohën e huazuar në mënyrë efektive dhe me emetimet e huazuara gjithashtu.”

Viti i kaluar gjithashtu pa ndikimin e një sërë ngjarjeve ekstreme të lidhura me ndryshimet klimatike, me përmbytjet në Pakistan ndoshta më shkatërrueset, me humbje të mëdha jetësh.

Në të gjithë botën, nivelet e gazeve ngrohëse u rritën gjithashtu, me metanin që u rrit me më shumë se mesatarja e viteve të fundit.

Një tjetër shkak për shqetësim do të jetë prodhimi i karbonit nga zjarret pyjore, ku Franca, Gjermania, Spanja dhe Sllovenia po përjetojnë të gjitha emetimet e tyre më të larta të zjarreve në verë në 20 vjet.

Një pasqyrë e mëtejshme për gjendjen e klimës në vitin 2022 do të vijë më vonë këtë javë kur një numër agjencish të tjera meteorologjike do të raportojnë të dhënat e tyre.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb