Ambasadori i BE, Luigi Soreca dhe lideri opozitar Lulzim Basha kanë zhvilluar sot një video- konferencë.

Soreca e konsideron një bisedë të mirë teksa thekson se në çështjet e diskutuara ishin negociatat, konferenca e parë ndërqeveritare pas negociatave si dhe ndihmat e BE për tërmetin dhe koronavirusin në Shqipëri.

Sa i përket negociatave Soreca theksoi se tashmë duhet një bashkëpunim dhe monitorim i opozitës për të konkluduar përpjekjen.

 

”Bisedë e mirë Lulzim Bashën sot në bisedimet e pranimit pas javës së kaluar nga Këshilli Europian

Ne e kuptuam rëndësinë e reformave të bëra nga Shqipëria për të marrë dritën e gjelbër dhe u pajtuam që ato duhet të vazhdojnë duke pasur parasysh mbledhjen e parë ndërqeveritare. Përpjekja e gjithë kësaj shoqëria  do tu duhet bashkëpunimi dhe monitorimi i opozitës.

Ne folëm gjithashtu për mbështetjen e Bashkimit Evropian për Shqipërinë në luftën e vazhdueshme kundër koronavirusit dhe në përpjekjet e rindërtimit pas tërmetit të nëntorit të kaluar.”- shkruan Soreca.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb