Izraeli deklaroi të hënën hapjee e bisedimeve  me Libanin të ndërmjetësuara nga SHBA për zgjidhjen e një mosmarrëveshjeje mbi kufirin detar të fqinjëve që ka ndjekur eksplorimin e naftës dhe gazit mesdhetar.

Bisedimet e tilla, tha zyra e Ministrit të Energjisë të Izraelit, Yuval Steinitz, në një deklaratë pasi u takua me të dërguarin e SHBA David Satterfield, mund të jetë “për të mirën e interesave të të dy vendeve në zhvillimin e rezervave të gazit natyror dhe naftës” duke rënë dakord për një kufi.

Nuk pati ndonjë koment të menjëhershëm nga zyrtarët libanezë apo amerikanë.

Teknikisht në luftë që nga themelimi i Izraelit në vitin 1948, Izraeli dhe Libani kanë kohë që nuk kanë rënë dakord me kufizimet kufitare, një mosmarrëveshje që prek një zonë detare prej rreth 860 km2 (330 milje katrore) që shtrihet përgjatë buzës së tre blloqeve jugore të energjisë të Libanit.

Ujërat në një nga ato blloqe janë gjithashtu të pretenduara nga Izraeli, të cilat nisën një shpërblim të gazit në Mesdheun lindor gati një dekadë më parë me zbulimin e dy fushave të mëdha të gazit. Mosmarrëveshja ka çuar në vitet e kaluara me të dyja palët duke premtuar të mbrojnë burimet e tyre dhe paralajmërimin për shkeljen.

(n.b/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb