Të paktën 14 nxënës dhe një mësues u vranë dhe disa njerëz të tjerë (përfshirë dy policë) u plagosën në shkollën fillore Robb, Uvalde, të Teksasit. Guvernatori Greg Abbott konfirmoi numrin, duke shpjeguar gjithashtu se sulmuesi, 18-vjeçari Salvador Ramos, u vra nga policia. “Ai qëlloi dhe vrau 19 studentë dhe 2 të rritur në mënyrë të tmerrshme dhe të pakuptueshme,” shpjegoi Abbott në një konferencë shtypi.

Mesa duket 18-vjeçari ka qëlluar edhe gjyshen e tij para se të shkonte në shkollën fillore dhe të kryente masakrën me pistoletë dhe ndoshta edhe me pushkë.

Abbott tha se agresori është vrarë nga oficerët e policisë, por se ngjarjet janë ende duke u hetuar. Shefi i policisë së distriktit shkollor, Pete Arredondo, tha se sulmuesi veproi i vetëm.

Është një nga masakrat më të rënda në historinë amerikane që sjell në mendje masakrën e Sandy Hook të vitit 2012, kur 20-vjeçari Adam Lanza hapi zjarr, duke vrarë 26 persona, mes tyre 20 fëmijë.  10 ditë pasi një person i armatosur me armaturë vrau 10 blerës dhe punëtorë me ngjyrë në një supermarket në Buffalo, Nju Jork, në atë që autoritetet thonë se ishte një sulm racist.

Në shenjë zie për masakrën e njëmbëdhjetë, Presidenti Biden, duke folur për “një akt të pakuptimtë dhune”, urdhëroi që flamujt të mbahen në gjysmështizë deri të shtunën vonë pasdite.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb