Rezulton se njerëzit nuk janë e vetmja gjë që rrinë në brigjet e plazhit në Afrikën e Jugut … siç dëshmohet nga një kallamar gjigant që u zbulua, me përmasa 7 metra!

Një plazhiste, e cila i referohet Ali Paulus në Instagram, postoi pamje  të kallamarit jashtëzakonisht të rrallë javën e kaluar në Long Beach në bregun e Afrikës së Jugut.
Kalamari i përmasave reale thuhet se ishte i gjatë mbi 7metra  nga koka deri te majat e tentakulës

Kallamari kishte një plagë të thellë mbi tentakulën e tij , për të cilën fotografi Ali Paulus dyshoi se ishte shkaktuar nga një helikë varke.

Ndonëse i konsiderueshëm sipas standardeve njerëzore, ekzemplari ishte në fakt një kërcitës në mbretërinë e kallamarit gjigant – jovertebrorit më të madh në botë, i cili është  i aftë të rritet deri në 43 metra të gjatë .
Zbulimi ishte veçanërisht i rrallë pasi kallamari gjigant është një specie e pakapshme që banon në thellësi nga 1000 deri në 2000 këmbë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb