Sonda japoneze ”Hayabusa2”, tashmë në orbitë, do të përpiqet të ulet në një trup qiellor, njoftoi agjencia hapësinore JAXA.


Udhëtimi i ardhshëm parashikohet të transmetohet direkt në internet dhe shkencëtarët gjykojnë se ky do të jetë një mision shumë delikat.


Gjithashtu është nisur dhe një robot franko-gjerman, që ka analizuar përbërjen e këtij guri primitiv në hapësirë.


Qëllimi i këtij udhëtimi është kontributi në njohuritë mbi mjedisin qiellor dhe për të kuptuar më mirë jetën në Tokë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb