Një spital në Los Angeles dhuroi një ngarkesë të madhe me furnizime mjekësore për të ndihmuar ukrainasit.

200 kutitë e furnizimeve të paketuara në 10 paleta po dërgoheshin nga Qendra Mjekësore e Spitalit Northridge në Project CURE, një distributor global i furnizimeve mjekësore, tha menaxheri i menaxhimit të materialeve Michael Alfaro.

Alfaro tha se ai besonte se dërgesa do të dërgohej në Poloni, ku mijëra ukrainas kanë ikur nga pushtimi i Rusisë.

Ngarkesa përfshinte fustane dhe perde kirurgjikale, instrumente, pajisje për kujdesin e plagëve, maska, doreza, shiringa gjilpërash, antiseptikë dhe solucione dezinfektuese për plagët.

Ne i kemi marrë këto nga furnizimi ynë i urgjencës, disa prej të cilave në fakt i kemi tejmbushur për shkak të COVID,  tha Paul H. Watkins, presidenti i spitalit.

“Është vërtet shumë mirë të bësh diçka pozitive, edhe pse ne po i përgjigjemi një situate që është, e dini, është thjesht e tmerrshme,” tha Watkins.

Alfaro vlerësoi se dërgesa arrinte vlerën deri në 10,000 dollarë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb