Nominimet për “Golden Globes 2023” janë shpallur, me fansat e entuziazmuar se kush mund të marrë çmimet kryesore në janar.

“The Banshees of Inisherin” dhe “Everything Everywhere All At Once” ishin ndër më të nominuarit në kategoritë e filmave, ndërsa “Abbott Elementary”, “Dahmer” i Netflix dhe “The White Lotus” janë vlerësuar të fitojnë shumë në çmimet televizive.

George dhe Mayan Lopez ishin të gatshëm për të konfirmuar thirrjen – por kishte disa emra të mëdhenj të përjashtuar nga kategoritë përfshirë: Will Smith, Tom Hanks, yjet e “Nope” të Jordan Peele dhe kastin e “Amsterdam”.

“Emancipation”, projekti i parë i Will pas dramës në “Oscars”, u shfaq në Apple TV+ javën e kaluar pas premierës së mëparshme në kinema dhe ndoqi fituesin e ‘aktorit më të mirë’ si një njeri i skllavëruar që arriti të arratisej drejt lirisë.
Edhe pse është pritur ngrohtësisht nga kritikët deri më tani, ai mungonte në listën e nominimeve për ‘aktorin më të mirë’ në një dramë me Austin Butler, Brendan Fraser, Bill Nighy, Jeremy Pope dhe Hugh Jackman.

“Emancipation” gjithashtu dështoi duke mos u nominuar në asnjë kategori tjetër në “Golden Globes”.

Pavarësisht se u admirua nga kritikët, “Amsterdam” i David O Russell ishte gjithashtu në mesin e surprizave, me formacionin e mbushur me yje – duke përfshirë Rami Malek, Christian Bale dhe John David Washington – por që nuk qenë pjesë në ndonjë nominim.

Megjithatë, nuk ishte gjithçka keq për kastin, pasi Margot Robbie dhe Anya Taylor-Joy fituan nominimet për ‘aktoren më të mirë’.
Edicioni i 80-të i “Golden Globes” do të mbahet të martën, më 10 janar 2023.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: