Tetë ushtarë rusë u larguan nga beteja e luftës në Ukrainë dhe morën një taksi për t’i çuar ata 300 milje (rreth 480 kilometra) në shtëpi, ndërsa tashmë po përballen me akuzat e dezertimit.

Sipas mediave të huaja, ushtarët, të cilët u rekrutuan në rajonin e Kaliningradit të Rusisë nën urdhrin e mobilizimit të pjesshëm të presidentit Vladimir Putin, përballen me deri në 15 vjet burg pasi u akuzuan për “dezertim në kohë lufte”.

Ushtari që organizoi arratisjen e tyre në dhjetor është rreshteri Yevgeny Kravchenko, i cili është arrestuar nga një gjykatë ushtarake e garnizonit, sipas gazetës ruse Kommersant. Sipas dëshmive të tyre, burrat u mobilizuan më 24 shtator dhe u transferuan në një kamp fushor pranë fshatit Gladkovo në rajonin lindor të Ukrainës, Luhansk.

Ata thanë se në vend që të merrnin trajnime për të luftuar në konflikt, komandantët i përdornin ata për të hapur gropa. Ata gjithashtu pohuan se nuk ishin pajisur me uniforma cilësore apo ushqim të mjaftueshëm.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: