Polonia ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme përgjatë kufirit me Bjellorusinë e cila do të hyjë menjëherë pas nënshkrimit të presidencës.

Ministri i Brendshëm Mariusz Kaminski tha se dekreti do të ishte në fuqi për 30 ditë dhe do të zbatohej për “brezin e ngushtë” përgjatë kufirit dhe 183 komunave.

Në këto zona, të drejtat civile do të kufizohen përkohësisht dhe  protestat do të ndalohen.

Bord

Kaminski tha se 3.000 emigrantë u përpoqën të kalonin nga Bjellorusia në Poloni, pa leje, vetëm në gusht. Javën e kaluar, Polonia filloi ndërtimin e një teli të lartë 2.5 metra përgjatë kufirit të gjatë 418 kilometra.

Për shkak të shtypjes së presidentit bjellorus Aleksandër Lukashenko kundër protestuesve, të cilët u ngritën kundër qeverisë së tij pas zgjedhjeve të vitit të kaluar, për të cilat opozita dhe Perëndimi thonë se ishin manipuluar, Bashkimi Evropian vendosi sanksione ndaj Bjellorusisë.

Bjellorusia u përgjigj duke lejuar emigrantët të kalojnë kufirin Bjellorusisht lirshëm drejt anëtarëve fqinjë të BE -së.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: