Të paktën 41 persona kanë vdekur dhe qindra të tjerë janë zhdukur pas rrëshqitjeve të tokës dhe përmbytjeve të mëdha nga shiu i fortë disa ditor në Indinë veriore.

Zyrtarët në shtetin Himalayan të Uttarakhand thanë se 35 persona u vranë gjatë rrëshqitjeve të dheut të martën pasi gjashtë vdiqën në incidente të ngjashme një ditë më parë.

Të paktën 30 prej tyre u vranë në shtatë incidente të veçanta në rajonin Nainital më të prekur më herët të martën, pasi një përmbytje tepër intensive shiu-shkaktoi një seri rrëshqitjesh dhe shkatërroi disa banesa.

“Deri më tani 30 persona janë konfirmuar të vdekur, ndërsa shumë njerëz janë ende të zhdukur,” tha zyrtari civil Nainital Ashok Kumar Joshi për agjencinë e lajmeve AFP.

Joshi tha se disa zona të largëta në rajonin kodrinor pësuan dëme të mëdha si pasojë e reshjeve intensive.

Pesë nga të vdekurit ishin nga një familje e vetme, shtëpia e së cilës u përmby nga një rrëshqitje masive toke, tha një oficer tjetër civil lokal Pradeep Jain.

Prashant Jha, një gazetar i Times of India, tha se ushtria, Forca Kombëtare e Reagimit ndaj Katastrofave dhe forca e reagimit ndaj fatkeqësive të shtetit po kontribuonin të gjitha në përpjekjet aktuale të shpëtimit në Uttarakhand.

“Fshatrat që janë goditur janë shumë larg për t’u arritur dhe rrugët janë të prera,” tha ai.

Zyrtarët thanë se përpjekjet e shpëtimit do të zgjasin të paktën dy deri në tre ditë dhe dhjetëra njerëz janë ende të zhdukur, “shtoi ai.

Një rrëshqitje dheu në rrethin verior Almora vrau pesë persona pasi shkëmbinjtë e mëdhenj dhe një mur balte u shkatërruan dhe zunë shtëpinë e tyre.

Të paktën gjashtë të tjerë u vranë të hënën në dy rrethe të largëta të shtetit.

Departamenti Meteorologjik Indian parashikoi reshje “të mëdha” dhe “shumë të rënda” në rajon gjatë dy ditëve të ardhshme.

Zyra e motit tha se disa zona u përmbytën nga më shumë se 400 mm (16 inç) reshje të hënën, duke shkaktuar rrëshqitje toke dhe përmbytje.

Autoritetet urdhëruan mbylljen e shkollave dhe ndaluan të gjitha aktivitetet fetare dhe turistike në vend.

Pamjet televizive dhe videot e mediave sociale treguan banorët që vraponin nëpër ujë deri në gjunjë pranë liqenit Nainital.

Më shumë se 100 turistë ishin mbërthyer brenda një vendpushimi në Ramgarh pasi lumi i tejmbushur Kosi përmbyti disa zona.

Rrëshqitjet e dheut janë një rrezik i madh në veri të Himalajeve të Indisë, por ekspertët thanë se ato po bëhen më të zakonshme pasi shirat bëhen gjithnjë e më të çrregullt dhe akullnajat po shkrihen.

Ekspertët fajësuan gjithashtu ndërtimin e digave hidroelektrike dhe shpyllëzimin.

Në shkurt, një përmbytje e egër goditi një luginë të largët në Uttarakhand, duke vrarë rreth 200 njerëz. Të paktën 5,700 njerëz vdiqën atje në 2013.

Parashikuesit gjithashtu kanë paralajmëruar për më shumë reshje shiu në ditët e ardhshme në shtetin jugor të Kerala, ku përmbytjet kanë vrarë të paktën 27 njerëz që nga e Premtja.

Shumë diga në shtet po i afroheshin shenjës së rrezikut dhe autoritetet po evakuonin mijëra njerëz në vende më të sigurta, ndërsa lumenjtë e mëdhenj u vërshuan.

Zyra e motit në Indi tha se shira të dendur do të godasin përsëri shtetin në dy ditët e ardhshme pas një pushimi të shkurtër të martën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb