Është përmirësuar situata e Covid-19 në rang botëror. Sipas OBSH javën e kaluar kishte 3.6 milionë raste të reja të raportuara në të gjithë botën nga 4 milion infeksione të reja javën e kaluar.

Kjo është rënia më e madhe e  konsiderueshme e rasteve për më shumë se dy muaj. Më së shumti, rastet ranë në çdo rajon botëror, raportoi Associated Press.

Në azhurnimin më të fundit të OBSH -së mbi pandeminë të publikuar të martën, ajo tha se kishte rënie të mëdha të rasteve në dy rajone, veçanërisht një rënie prej 22% në Lindjen e Mesme dhe një rënie 16% në Azinë Juglindore.

Agjencia shëndetësore e OKB -së tha se kishte pak më pak se 60,000 vdekje javën e kaluar, duke shënuar rënie prej 7%, ndërsa Azia Juglindore raportoi një rënie prej 30% të vdekjeve nga Covid.

Rastet më të shumta të koronavirusit u panë në pikat e nxehta të njohura SHBA, Indi, Britani, Turqi dhe Filipine. OBSH tha gjithashtu se varianti Delta me përhapje më të shpejtë tani është parë në 185 vende dhe ekziston në çdo pjesë të botës.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: