OKB njoftoi të martën 25 milionë dollarë ndihmë humanitare për Turqinë dhe Sirinë pas tërmeteve vdekjeprurëse që kanë marrë më shumë se 7,000 jetë

Kjo do të ndihmojë në ofrimin e ndihmës urgjente për shpëtimin e jetës për rajonin, u tha gazetarëve në selinë e OKB- së zëdhënësi i OKB-së, Stephane Dujarric .

“Ekipet e vlerësimit dhe koordinimit të fatkeqësive të OKB-së janë në Adana dhe mobilizohen në Gaziantep sot për të mbështetur ekipet urbane të kërkimit dhe shpëtimit të Turqisë,” tha ai. “Ata që u kapën nga katastrofa përfshijnë mijëra refugjatë nga Siria dhe komunitetet që i kanë pritur bujarisht për gati 12 vjet.”

Ai tha se refugjatët sirianë përbëjnë më shumë se 1.7 milionë nga 15 milionë njerëz që jetojnë në 10 provincat e prekura nga tërmetet në Turqi .

“Ne do të bëjmë gjithçka dhe do të përpiqemi të jemi sa më të dobishëm,” tha Dujarric.

Ai tha gjithashtu se rruga për në veriperëndim të Sirisë nga Turqia është dëmtuar dhe kjo ka ndërprerë përkohësisht ndihmën humanitare në zonat e goditura nga tërmeti dhe nga rebelët.

Provincat e tjera të prekura nga lëkundjet janë Gaziantep , Hatay, Osmaniye, Adiyaman, Malatya, Sanliurfa, Adana, Dijarbakir dhe Kilis.

Tërmetet u ndjenë edhe në Sirinë fqinje, duke shkaktuar dëme të mëdha.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb