Mbi 4 milionë euro të sekuestruara dhe 43 masa sigurie të dhëna njëkohësisht nga organet e drejtësisë italiane dhe shqiptare. Këto janë detajet e para që dalin nga një operacion i kryer për të shtypur trafikun e gjerë të kokainës, heroinës, marijuanës dhe hashashit në Evropë.

Hetimet, të drejtuara nga prokuroria e Bergamos dhe nga autoritetet shqiptare, u kryen nga forcat e Shërbimit Qendror të Hetimit të Krimit të Organizuar (SCICO) dhe njësisë së policisë ekonomike dhe financiare të Brescias të Guardia di Finanza në Itali, Shqipëri dhe të tjera vende evropiane.

Janë 119 persona të arrestuar gjatë gjithë operacionit dhe 26 persona janë raportuar të lirë. Falë operacionit janë zbuluar dhe janë sekuestruar 2 rafineri dhe 15 kilogramë heroinë, 2 sera dhe 411 bimë marijuanë (plus 129 kilogramë droga të tjera), 121 kilogramë kokainë dhe 92 kilogramë hashash, por edhe 22 automjete dhe 1 pistoletë.

Në videon e Europol shfaqet shefi i bandës i cili shpjegon shpërndarësit se duhet një mall më të mirë, pasi ai që kishin nuk po ecte. Më tej e mëson si të bëjë përzierjen e heroinës.

Droga e gjetur nga forcat e policisë ishte fshehur në vende të ndryshme në automjete.

Eurojust dhe Europol kanë mbështetur autoritetet gjyqësore dhe të zbatimit të ligjit në Itali dhe Shqipëri në çmontimin e një rrjeti trafikantësh droge.

Gjatë aksionit të përbashkët, mësohet se u përfshinë rreth 350 oficerë policie në terren, duke çuar në pranga gjithsej 30 të dyshuar dhe janë ushtruar kontrolle në 31 lokacione.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: