Britania mund të veprojë si një garantues i sigurisë së ardhshme të Ukrainës si pjesë e një marrëveshjeje paqeje me Rusinë, u bë e ditur mbrëmë.

Mbretëria e Bashkuar dhe ‘partnerët e saj ndërkombëtarë’ thuhet se po diskutojnë garantimin e sigurisë së Ukrainës nëse forcat e Vladimir Putin tërhiqen – duke përfshirë veprime të mundshme ushtarake në rast të një pushtimi tjetër rus.

Putin ndërkohë ka zbuluar ‘fundin e lojës’ e tij, me Kremlinin që kërkon që Ukraina ‘çmilitarizohet’ si pjesë e çdo marrëveshjeje paqeje. Në këmbim, Ukraina këmbëngul që vendet perëndimore të veprojnë si garantues që mund të ndërhyjnë në rast të agresionit të mëtejshëm.

Kjo vjen pasi u zbulua se Britania është në procesin e blerjes së një sistemi mbrojtës prej 500 milionë paundë nga SHBA, i aftë për të zbuluar raketat e lëshuara në Mbretërinë e Bashkuar.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka kërkuar të blejë një radar të mbrojtjes së raketave balistike dhe pajisje të specializuara që do të forconin aftësitë e vendit në zbulimin e raketave. Departamenti Amerikan i Shtetit tha mbrëmë se kishte miratuar shitjen e mundshme.

Një zyrtar perëndimor, duke folur për mundësinë e përfshirjes së Mbretërisë së Bashkuar në veprimin si garantues i sigurisë së Ukrainës, tha: “Për sa i përket pozicionit të Britanisë si garantuese, kjo është temë e bisedave me partnerët ndërkombëtarë”.

“Natyrisht, është kërkuar, por kushtet janë shumë të rëndësishme përpara se dikush të mund të thotë “Po” ose “Jo”. Dhe nuk është diçka që do të ndodhte pa një diskutim shumë të përbashkët me partnerët ndërkombëtarë.’

Në Ukrainë, punëtorët e shpëtimit kërkuan për të mbijetuar të enjten në rrënojat e një teatri të shpërthyer nga një sulm ajror rus në qytetin e rrethuar të Mariupolit, ndërsa dhjetëra ukrainas anembanë vendit u vranë në sulmet e egra urbane në një shkollë, një bujtinë dhe të tjera objekte civile.

Ajo erdhi pasi Mbretëria e Bashkuar njoftoi planet për të furnizuar Poloninë me sisteme të mbrojtjes ajrore për ta mbrojtur atë nga çdo inkursion rus.

Qeveria britanike gjithashtu e la të hapur derën për një rol të mundshëm në ruajtjen e paqes në Ukrainë, por tha se çështja ishte ende ‘shumë larg bërjes zyrtare’.

Zëdhënësi i Boris Johnson tha se Mbretëria e Bashkuar nuk kishte ende një ‘kërkesë zyrtare’ nga Volodymyr Zelensky, duke shtuar: ‘Ne do të mbështesim Presidentin Zelensky dhe Ukrainën në ndjekjen e një rruge diplomatike nëse kjo është ajo që ata dëshirojnë. Por, qartësisht, rruga e parë drejt kësaj duhet të jetë një armëpushim, dhe ne nuk kemi parë asnjë shenjë për këtë.’

Ukraina nuk i ka përcaktuar kushtet e ‘garancive të sigurisë’ që po kërkon.

Por negociatori kryesor i saj, Mykhailo Podolyak, sugjeroi këtë javë se vendeve do t’u kërkohet të garantojnë se do të ndërhyjnë ushtarakisht në rast të një pushtimi të mëtejshëm rus – diçka që vendet e NATO-s deri më tani kanë refuzuar ta bëjnë për shkak të rrezikut për të shkaktuar një luftë botërore.

Ai tha se çdo marrëveshje do të duhet të përfshijë një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme sigurie, të nënshkruar nga partnerët ndërkombëtarë të cilët “nuk do të qëndrojnë mënjanë në rast të një sulmi ndaj Ukrainës, siç bëjnë sot”.

Zyrtarët perëndimorë dje thanë se të dyja palët dukej se po i merrnin “seriozisht” bisedimet e paqes, por paralajmëruan se kishte një “hendek shumë, shumë të madh midis pozicioneve të tyre”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: