Parlamenti i Irakut dështoi të mërkurën për herë të tretë për të zgjedhur një president të ri, pasi nuk arriti një kuorum mes mosmarrëveshjeve të vazhdueshme politike.

Në fillim të seancës, Kryetari i Këshillit të Përfaqësuesve (Parlamenti) njoftoi se kuorumi i vendosur në dy të tretat e 329 anëtarëve të Dhomës nuk është arritur për të zgjedhur presidentin, thuhet në një deklaratë të zyrës për media të parlamentit.

Kuvendi vazhdoi seancën e rregullt dhe e shtyu atë pa dhënë datë të re, thuhet në deklaratë.

Më parë, parlamenti caktoi datën 30 mars si datën e një seance të re parlamentare për të zgjedhur presidentin, me rreth 40 kandidatë që konkurrojnë për postin.

Dështimi i përsëritur për të zgjedhur një president të ri erdhi mes një grindjeje politike midis partive shiite.

Lëvizja Sadrist e klerikut shiit Moqtada al-Sadr është zotuar të formojë një shumicë të re kombëtare nga partitë fituese në zgjedhje, pasi ndjekësit e tij morën kryesimin me 73 vende nga 329 vende në parlament në zgjedhjet e mbajtura më 10 tetor 2021.

Rivalët pro-iranianë të Al-Sadr dhe disa parti të tjera, megjithatë, duan të formojnë një qeveri konsensusi  duke përfshirë të gjitha blloqet politike, siç ishte situata në qeveritë e njëpasnjëshme pas vitit 2003.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb