PORTUGALI

Portugalia ka hedhur një hap të madh drejt rihapjes totale në prag të sezonit turistik. Vendi iberik ka hapur kufijtë me Britaninë e Madhe dhe shumicën e vendeve të BE.

Të vetmet vende që nuk ka hapur kufijtë Portugalia janë Qipro, Suedia, Holanda, Kroacia dhe Lituania që kanë ende një shkallë të lartë infektimi.

Po ashtu Portugalia ka mbajtur kufijtë mbyllur edhe për vende të cilat nuk janë pjesë e BE si Brazili, Afrika e Jugut dhe India që po përballen më shifra të larta të COVID-19 dhe variantet e reja të tij.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb