Gazetari afgan Nadir Shah Sahibzada është vrarë sot nga persona të panjohur në krahinën Paktiya të Afganistanit.

Sahibzada ka qenë i punësuar në radion afgane me emrin “Zëri i Gardiz-it”. Kryeredaktori i radios në fjalë Abdul Rashid Jalalzey, konfirmoi se gazetari Sahibzada fillimisht ishte rrëmbyer, e më pas edhe vrarë.

Jalalzey thekson se Sahibzada nuk ka pasur problem as mosmarrëveshje me askënd, dhe se ende nuk dihet motivi për vrasjen e tij.

Sipas të dhënave të Zyres nacionale për mbështetje të lirisë së mediave, që nga fillimi i vitit 2019 në Afganistan janë vrarë së paku gjashtë gazetarë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: