Dy trena të metrosë janë përplasur në Mexico City, duke vrarë të paktën një person dhe duke plagosur 57, njoftuan autoritetet.

Kryebashkiaku Claudia Sheinbaum tha në llogarinë e saj në Twitter se aksidenti ndodhi në linjën 3 të sistemit të metrosë së kryeqytetit, pa specifikuar shkakun e incidentit midis stacioneve Potrero dhe La Raza.

Zonja Sheinbaum tha se një person u vra dhe 16 u dërguan në spitale për lëndime, por zyrtarët më vonë e rritën numrin e të plagosurve në 41 dhe më pas në 57. Katër persona të bllokuar brenda trenave u shpëtuan.

Dhjetra policë dhe ushtarë u vërshuan në stacionet e metrosë aty pranë, ndërsa ambulancat dhe ekipet e shpëtimit mbërritën për të trajtuar të plagosurit.

Presidenti meksikan Andres Manuel Lopez Obrador tha në llogarinë e tij në Twitter se qeveria federale po mbështeste zyrtarët e qytetit që merren me aksidentin.

Në maj 2021, një pjesë e ngritur e sistemit të metrosë u shemb, duke shkaktuar 26 vdekje dhe duke plagosur afro 100 njerëz.

6000 4000 2.70480146.jpg.article 962

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb