Në dallim nga vitaminat e tjera, vitamia B është e vetmja që gjendet në trajtën e një kompleksi ku bëjnë pjesë vitamina B1 (tiamina), B2 (riboflavina), B3 (niancina), B5 (acidi pantotenik), B6 (pirodiksina), B7 (biotina), B9 (acidi folik) dhe B12 (kobalamina) dhe B16 (dimetilglicina). Të gjitha janë të rëndësishme, por vitamina B12 ka një rëndësi të veçantë.

Një studim i fundit ka arritur në përfundimin se një në katër banorë vuan nga mungesa e e saj. Vitamina B12 është e pranishme tek mëlçia dhe veshkat. Ajo është e rëndësishme për funksionimin e nervave, sistemit tretës, vaskular dhe atij riprodhues. Rregullon prodhimin e hormoneve, forcon imunitetin, ndërton qelizat e kuqe dhe AND-në. Është e lidhur me aftësitë njohëse dhe stabilitetin emocional.

Mënyra më e mirë për ta parandaluar mungesën e vitaminës B12 është konsumi i ushqimeve të duhura. Mishi, prodhimet e detit, qumështi dhe vezët të gjitha përmbajnë kobalaminë.

Një burim i mirë i kësaj vitamine është edhe spirulina, një lloj alge me ngjyrë blu në të gjelbër, një superushqim i pasur në proteina. Spirulina është e pasur gjithashtu në antioksidantë, si betakaroten (30-40 herë më shumë se karotat), selen, zink, hekur dhe vitaminë C, E dhe B kompleks, vitamina dhe minerale. Mund ta shtoni atë në formë pluhuri në lëngjet që konsumoni përditë. Do të vini re ndryshimin, do të keni më tepër energji, do të jeni më të qartë në të menduar dhe me humor më të mirë.
Qumësht – 1.2 mcg vitaminë B12 në 1 filxhan qumësht me pak yndyrë, shkruan “Shendeti”.

Kos – 1.1 mcg vitaminë B12 në 200 ml kos
Veza – 6 mcg vitaminë B12 në një vezë të zier
Pula – 3 mcg vitaminë B12 në 3 racione me gjoks pule të pjekur.
Gjeli i detit – 3 mcg vitaminë B12 në 3 racione.
Bifteku – 1.3 mcg vitaminë B12 në 3 racione
Gocat e detit – 21.84 mcg vitaminë B12 në 3 racione.
Midhje – 20.4 mcg vitaminë B12 në 3 racione me midhje të gatuara
Gaforret – 10.3 mcg vitaminë B12 në 3 racione
Sardelet – 7.6 mcg vitaminë B12 në 3 racione

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb