Një provë e vaksinës së coronavirusit Oxford-AstraZeneca mbi fëmijët është ndalur ndërsa rregullatori i ilaçeve në Mbretërinë e Bashkuar heton një lidhje të mundshme të mpiksjeve të rralla të gjakut tek të rriturit.

Prof Andrew Pollard nga Universiteti i Oksfordit i tha BBC-së se nuk kishte asnjë shqetësim sigurie me testimet, por shkencëtarët po prisnin për informacion të mëtejshëm.

Rreth 300 vullnetarë u regjistruan. Më herët, kryeministri britanik, Boris Johnson tha se njerëzit duhet të vaksinohen kur të ftohen, transmeton Telegrafi.

Gjyqi, i cili filloi në shkurt, po vlerëson nëse goditja prodhon një përgjigje të fortë imune në fëmijët e moshës midis gjashtë dhe 17 vjeç.

Pjesëmarrësit këshillohen të vazhdojnë të marrin pjesë në të gjitha vizitat e planifikuara dhe mund të kontaktojnë vendet e provës nëse kanë ndonjë pyetje.

Përditësimet nga Agjencia Evropiane e Barnave dhe rregullatori i Mbretërisë së Bashkuar, Agjencia Rregullative e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA), pritet në ditët në vijim.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb