Presidenti Ilir Meta reagon pas vendimit të Turqisë për të hequr veton dhe për t’i hapur rrugën anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO.

Kreu i Shtetit shkruan në “facebook” se ky është vendimi i duhur për forcimin e sigurisë së përbashkët në këtë periudhë sfidash kërcënuese.

“E përshëndes nënshkrimin e Memorandumit të përbashkët Trilateral që i hap rrugë anëtarësimit në NATO të Finlandës dhe Suedisë. Vendim i duhur për forcimin e sigurisë së përbashkët në këtë periudhë sfidash kërcënuese për parimet dhe vlerat demokratike”, shkruan Meta.

  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb