Të paktën 35 vajza adoleshente të mbajtura peng dhe të detyruara të punojnë në një rrjet prostitucioni në Nigerinë juglindore janë shpëtuar pasi policia bastisi një hotel ku ato po mbaheshin.

Vajzat midis moshës 14 dhe 17 vjeç u gjetën nga policia duke vepruar pas një informate në qytetin Nkpor në shtetin Anambra, sipas një deklarate të lëshuar nga Tochukwu Ikenga, zëdhënësi i policisë Anambra.

Vajzat përdoreshin për prostitucion dhe disa ishin të mbarsura në mënyrë që foshnjat e tyre të shiteshin, thuhet në deklaratë. Katër nga vajzat e shpëtuara janë shtatzënë, tha policia.

Në lidhje me incidentin janë arrestuar tre të dyshuar, thuhet në njoftimin e policisë. Gjithashtu u gjetën pushkë dhe 877,500 naira (2,112 dollarë) para, tha policia.

“Të dyshuarit e arrestuar po merren në pyetje me qëllim nxjerrjen e informacionit për përfshirjen e tyre dhe demaskimin e anëtarëve të tjerë të bandës”, tha zëdhënësi i policisë. Të dyshuarit e arrestuar do të akuzohen në përfundim të hetimeve, tha ai.

Vajzat e lira do t’i dorëzohen Agjencisë Kombëtare të Nigerisë për Ndalimin e Trafikimit të Personave për kujdesin e tyre, thuhet në deklaratë.

Kjo nuk është hera e parë që policia në juglindje të Nigerisë ka liruar vajza të reja që mbaheshin peng dhe shfrytëzoheshin seksualisht.

Një sindikatë e trafikimit të fëmijëve u zbulua muajin e kaluar në shtetin Ebonyi pasi u zbulua se një foshnjë ishte shitur për 355,000 naira (855 dollarë), tha policia. Disa foshnja janë shitur në të kaluarën për 70,000 naira (168 dollarë), tha policia.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb