KINE

Kina është duke u përballur me protesta për shkak të politikës zero-Covid. Protestuesit janë filmuar duke vënë zjarr në një bllok apartamentesh, ku mbetën të vrarë 10 persona.

Pamjet tregojnë së protestuesit fillimisht u përballën me zyrtarët, duke thyer një barrier nën sloganin “fund bllokimit të Covid”.

Pekini vazhdon të ndjekë një politikë zero-Covid, pavarësisht numrit rekord të infeksioneve dhe zemërimit në rritje të publikut. Ndërsa, kryeqyteti i rajonit perëndimor Xinjiang ka qenë nën kufizime që nga fillimi i gushtit.

Banorët e zonës janë shprehur për BBC, se njerëzit që jetonin në kompleksin e goditur nga zjarri u penguan kryesisht të largoheshin nga shtëpitë e tyre.

Kjo është kundërshtuar nga media shtetërore kineze. Pamjet e shpërndara tregojnë se demonstruesit brohoriturisin dhe konfliktohen me zyrtarët.

  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: