Një qendër e re arkeologjike i shtohet trashëgimisë së pasur kulturore dhe arkeologjike të zonës së Korçës.

Kështu shkruan në FB prefekti i qarkut të Korçës Nertil Jole, i cili ka postuar disa foto nga kërkimet e fundit të ekipit shqiptaro-francez të drejtuar nga Dr.Rovena Kurti Ruka (Instituti i Arkeologjisë) dhe Prof.Armelle Gardeisen (Universiteti i Montepellier). Sipas Joles, këto kërkime kanë nxjerrë në dritë dëshmitë e para arkeologjike të një vendbanimi kodrinor mbi fshatin Barç, që njihet nga vendasit me emrin “Kalaja e Barçit”.

Jole qw vizitoi ekspeditwn arkeologjike, shkruan se kërkimet e fundit kanë zbuluar dëshmi arkitekturore të periudhave të ndryshme, tregues të banimit të vazhdueshëm në këtë vend gjatë periudhës së hekurit dhe asaj qytetare ilire, rreth 2800 vjet më parë.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Studiuesit e angazhuar në projekt do sjellin të dhëna nga aspekte të ndryshme të jetës së komunitetit të vendosur në këtë vendbanim, i cili ofron një tjetër potencial turistik për rajonin e Korçës e më gjerë, përfundon ai postimin në FB.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb