ITALI

33 emigrantë kurdë- irakianë dhe kurdë- iraninë, një pjesë e e të cilëve gra dhe fëmijë u kap nga autoritetet italiane në Salento.

Gomonia kishte një javë që udhëtonte në det dhe vinte nga brigjet shqiptare. Disa prej emigrantëve të paligjshëm rrezikoheshin nga hipotermia pasi ishin qullur nga uji ndërkohë mes të ndaluarve ishin minorenë të pashoqëruar, dy gra apo një çift me dy fëmijë 5 dhe 9 vjeç.

Gjithë grupi i kurdëve të kapur u dërguar në qendrën e Don Tonino Belli në Otranto.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb