Sali Berisha deklaroi dje se zgjedhja e Bajram Begajt në postin e Presidentit të Republikës vulosi monizmin në Shqipëri. Por duket se nuk është i të njëjtit mendim Ilir Meta, i cili po dje zhvilloi një takim miqësor me pasardhësin e tij duke e uruar për suksese në detyrën e lartë, në interes të vendit dhe qytetarëve.

Kjo dikotomi qendrimesh mes Berishës dhe Metës reflektohet edhe në një sondazh që publikova pas zgjedhjes së Begajt president nga Kuvendi i Shqipërisë (të anketuarit u kontaktuan krejt rastësisht, duke e dërguar linkun e pyetësorit me SMS në të gjithë territorin e vendit). Kështu, 75% e të anketuarve që kishin votuar vjet për PD-AN nuk ishin dakord me zgjedhjen e Begajt president. Nga ana tjetër vetëm 29% e të anketuarve që kishin votuar vjet për LSI-në nuk ishin dakord me zgjedhjen e Begajt president.

Po si është panorama e gjerë e përkrahjes ndaj zgjedhjes së Begajt president?

Vetëm 2/3 ndër të anketuarit që ishin dakord me zgjedhjen e Bajram Begajt President të Republikës, vjet kishin votuar për dy partitë e mazhorancës (PS e PSD). Pjesa tjetër kishin votur për LSI, PD-AN, ose nuk kishin votuar fare (shihni grafikun më poshtë).

Capture
Capture

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: