Algjeria dhe Venezuela ranë dakord të enjten për të rritur bashkëpunimin e tyre ekonomik, ndërsa Presidenti Nicolas Maduro vizitoi homologun e tij algjerian Abdelmadjid Tebboune.

“Ne kemi rënë dakord të përforcojmë bashkëpunimin ekonomik midis vendeve tona,” tha Tebboune në një konferencë të përbashkët shtypi të transmetuar nga TV shtetëror pas takimit të tyre.

Ai njoftoi gjithashtu se fluturimet direkte do të nisin së shpejti midis Algjerit dhe Karakasit.

Maduro tha se ishte “shumë i lumtur për këtë vendim” dhe shtoi se të dyja qeveritë dëshironin të punonin së bashku më ngushtë, veçanërisht për naftën dhe gazin.

Të dy vendet varen shumë nga eksportet e energjisë dhe janë anëtarë të kartelit të naftës OPEC.

Maduro kishte mbërritur brenda natës nga Ankaraja, ku kishte kërkuar të joshë investitorët duke folur për rezervat e pasura të naftës, gazit dhe arit të vendit të tij.

Vizita e tij në Algjeri vjen pasi liderë kanë zbritur në Los Anxhelos për Samitin e Amerikave të Presidentit të SHBA Joe Biden, në të cilin venezueliani i majtë ishte në mesin e atyre që nuk u ftuan.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb