Hamasi ka rrëzuar pretendimin e Bjellorusisë se ishte ishte një mesazh nga grupi i palestinezëve për një bombë në avion që solli dhe devijimin e avionit të Ryanair në Minsk.

Sipas një zëdhënësi, Hamasi nuk ka asnjë lidhje plotësisht me këtë ngjarje dhe madje as përdor metodat e kërcënimit me bomba në avion.

Faëzi Barhoum ka deklaruar se po synohet demonizimi i Hamasit dhe popullit palestinez me këtë ngjarje.

Pretendimi i Bjellorusisë nuk është pritur mirë as nga bota perëndimore ku vetë kancelarja gjermane, Angela Merkel e ka konsideruar të papranueshëm.

‘’Grup nuk ka asnjë lidhje me këtë plotësisht. Ne nuk përdorim këto metoda, të cilat mund të jenë veprimi i disa partive të dyshimta që synojnë të demonizojnë Hamasin dhe të prishin shtetin e simpatisë botërore me popullin tonë palestinez dhe rezistencën e tyre legjitime”, ka tënë ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb