Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se gati gjysma e furnizimit të eksportit të grurit të Ukrainës është aktualisht e bllokuar pasi Rusia vazhdon të bllokojë rrugët kryesore të eksportit të vendit përmes Detit të Zi dhe Detit Azov, duke e quajtur situatën një “katastrofë” të mundshme për sigurinë globale të ushqimit.

“22 milionë tonë drithë mbahen sot në kapanone. Ne nuk mund t’i furnizojmë ato në tregjet ndërkombëtare ku janë të nevojshme pikërisht në këtë moment kohor”, tha Zelensky për një forum indonezian në internet, raporton CNN.

Presidenti ukrainas tha gjithashtu se vlerësimet e OKB-së se uria mund të prekë 50 milionë njerëz të tjerë këtë vit ishte një vlerësim “konservator”, duke nënkuptuar se numri i të prekurve do të jetë më i madh.

“Uria nuk vjen vetëm, ajo shoqërohet gjithmonë me kaos politik që përkeqëson situatën, shkatërron jetët e njerëzve, duke krijuar kushte të pasigurta për njerëzit e zakonshëm. Në korrik, kur shumë vende do të shterojnë stokun e të korrave të vitit të kaluar. , do të bëhet e qartë se katastrofa po vjen vërtet”, tha ai.

Presidenti ukrainas pranoi gjithashtu një ftesë për të marrë pjesë në Samitin e G20 në Indonezi në nëntor. Ai u kërkoi organizatorëve të përfshinin “vetëm kombet mike”, duke nënkuptuar se Rusia duhet të përjashtohet nga samiti në Bali.

Donbas Grain Silo Destroyed By Russian Shelling In Ukraine 25 May 2022
Një kapanon gruri në qytetin Sivers’k në rajonin lindor të Donbasit u shkatërrua nga granatimet ruse më 25 maj.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb