Që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë, Federata Ruse ka kryer 126 sulme ndaj sistemit energjetik të Ukrainës.

“Që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë, janë kryer gjithsej 126 sulme ndaj sistemit energjetik të Ukrainës, duke përfshirë 92 në tetor dhe nëntor, në prag të dimrit”, thuhet në raport.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm vëren se veprime të tilla janë shenja të gjenocidit të specifikuara në Konventën e OKB-së për Parandalimin dhe Ndëshkimin e Krimit të Gjenocidit, masa të qëllimshme që synojnë krijimin e kushteve të pamundura për jetën.

Ushtria ruse nisi një tjetër sulm masiv me raketa në Ukrainë më 15 nëntor, duke goditur objekte të infrastrukturës energjetike në disa rajone.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb