Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

06 Maj, 2022 08:30

B9318943257z.1 20150923131313 001 G51c0ee0a.2 0 750x500

Madhësia e tekstit:

Balkanweb app Get it on Google Play
Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh fillon me humbje të lehtë të kujtesës dhe mund përkeqësohet duke shkaktuar paaftësi në të menduar, paafatësi për të kujtuar dhe për të folur.

Ende nuk dihet me siguri se cili është shkaku dhe se çfarë e rrit rrezikun e zhvillimit të sëmundjes.

Por mosha, trashëgimia, mënyra e të ushqyerit dhe stili i jetesës, mund të jenë disa nga faktorët që ndikojnë.

Regjimi ushqimor

Ekspertët thonë se regjimi ushqimor mesdhetar, mund t’ju ndihmojnë duke ju mbrojtur nga kjo sëmundje.

Ky regjim ushqimor përfshin konsumin e drithërave, frutave, perimeve, legumeve, barishteve, erëzave, arrorëve dhe yndyrnave të shëndetshme, ndër to vaji i ullirit.

Gjithashtu, ju duhet të konsumoni ushqime deti minimalisht dy herë në javë.

Rekomandohet të konsumoni në sasi të moderuara qumësht, vezë dhe mish shpendësh.

Mishi i kuq dhe ëmbëlsirat mund të konsumohen vetëm në raste të rralla.

Pijet

Një zgjedhje e mrekullueshme që përfshihet në këtë regjim dhe shëben për mbrojtjen e shëndetit të trurit janë gjithashtu edhe disa lloje pijesh.

Ato përbëhen nga një kombinim i frutave, qumështit ose kosit dhe proteinave që gjenden tek drithërat, arrorët, farat e madje edhe tek perimet.

Frutat ofrojnë një ëmbëlsi natyrale, ndërsa qumështi ose kosi e bëjnë pijën më kremoze.

Proteinat ju mbajnë të ngopur për më gjatë, drithërat shtojnë fibra dhe perimet vitamina e minerale.

Pija mund të shërbejë si një vakt i vogël i ndërmjetshëm, i cili do t’ju japë shumë lëndë ushqyese.

AgroWeb.org ju njeh me disa kombinime të cilat mund t’i përgatisni edhe vetë. Ato janë:

1 gotë luleshtrydhe + 1 gotë kos + 1/4 gotë me bajame + 1/4 gotë tërshërë

1 banane mesatare + 1 gotë qumësht soje + 1 lugë pluhur proteinash me ​​vanilje + 1/4 filxhan kungull të konservuar

1/2 gotë mango + 1/2 gotë ananas + 1 gotë qumësht + 2 lugë çaji fara chia + 1 gotë spinaq të freskët

1 mollë mesatare + 1 gotë qumësht bajamesh + 2 lugë gjelle gjalpë kikiriku + 1/4 gotë tërshërë

Shtoni ujë dhe akull sipas nevojës për të arritur konsistencën e duhur./AgroWeb.org

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
loading...
CLOSE
CLOSE
©