Në një fushë në veriperëndim të Sirisë jetojnë mbi 70 mijë persona, kryesisht gra e fëmijë, familjarë të luftëtarëve te shtetit islamik. Nga ky kamp u shpetua vogelushi shqiptar Alvin Berisha.

 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri

 Nje qyteze qe ngjall shqetesim per te gjithe qeverite e botes. Ky duhet te ishte nje vend i perkohshem per grate dhe femijet e ISIS. Pavaresisht se luftimet kane ndalur, ne kamp gjenden akoma njerez te plagosur. Eshte nje vend i ndotur dhe i pasigurte, dhe askush nuk di cdo te behet me keta njerez.  Per te hyre ne kamp duhen te marrim te gjitha masat per t’u mbrojtur. 

Ne kete pjese te kampit Al Hol kane ngritur nje treg te vogel. Nga jeni? Mund te bisedojme?

NGA VJEN?

Femija: Nga russia,

SI QUHESH?

Josef

NGA VJEN?

Femija: Finlandia

Kur pershendet femijet, zakonisht instikti natyral i tyre eshte te te pershendesin me dore. por ketu nuk ndodh e njejta gje.  Ky femije na qorton dhe thote se do te na vrase dhe masakroje…

Si mund te kurohet mendja e ketij femije?

NGA VINI?
Gruaja: I perkas shtetit islamik.

Grate jane te trembura dhe te çorjentuara pas vrasjes se liderit te tyre, Al Baghdadi. 

Beson akoma ne ideologjine e shtetit islamik?

GRUAJA: Po sigurisht, pse te ndryshojme. shiko si na trajtojne ketu, si kafshe, si qen.

Po ISIS u pret koken njerezve, i djeg te gjalle, me thuaj qe nuk eshte e vertete?

GRUAJA: Ky eshte fundi qe meritojne.

Jane rreth 70 mije persona ne kete kamp.  Nuk ka shkolla, dhe agjencite humanitare kane veshtiresi te veprojne per shkak te mungeses se sigurise. Sonia Kediri eshte italiane dhe thote se eshte penduar per vendimet e saj.

E kupton faktin qe Italia ju konsideron nje rrezik?

Gruaja: Po e di, e kuptoj, sepse une iu bashkova ISIS dhe jam ketu. Por ndodhem ne kamp oprej tre vitesh.

 Pra ti nuk beson me ne ideologjine e ISIS?

Gruaja: JOJO 

Thote te verteten apo perben ende nje rrezik? Askush nuk mund ta dije. Ky gjest islamik perfaqeson unitetin e Zotit. Por domethenia e tij tashme eshte deformuar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: