Rusia do të rifillojë dërgesat e gazit në Itali pasi i pezulloi ato për shkak të një problemi të transportit në Austri, tha në një deklaratë të mërkurën gjigandi rus i energjisë Gazprom.

“Transportimi i gazit rus përmes territorit të Austrisë po rifillon,” tha Gazprom, duke shtuar se një “zgjidhje” u gjet me blerësit italianë pas ndryshimeve rregullatore në Austri.

Pjesa më e madhe e gazit rus që dërgohet në Itali kalon përmes Ukrainës përmes tubacionit të gazit Trans Austria (TAG), në Tarvisio në Italinë veriore në kufi me Austrinë.

Kompania italiane e energjisë Eni tha të mërkurën se “furnizimi me gaz nga Gazprom rifilloi sot” dhe përshëndeti “rezolutën nga Eni dhe palët e interesuara për kufizimet që rezultojnë nga rregulloret e reja të paraqitura nga” Austria.

Të shtunën, Gazprom pezulloi dërgesat e gazit në Itali, duke fajësuar një problem transporti në Austri.

“Arsyeja lidhet me ndryshimet rregullatore që ndodhën në Austri në fund të shtatorit”, tha Gazprom në atë kohë.

Në Austri, autoriteti rregullator E-Control tha se rregullat e reja, të cilat hynë në fuqi të shtunën, ishin “të njohura për të gjithë aktorët e tregut për muaj të tërë”.

Ai tha se priste që “të gjithë të jenë në përputhje dhe të marrin masat e nevojshme për të përmbushur detyrimet e tyre”.

Problemet ishin të lidhura me “detajet kontraktuale” të lidhura me tranzitin e gazit drejt Italisë, tha E-Control në Twitter.

Të hënën, Eni tha se ishte gati të paguante një garanci prej 20 milionë eurosh për të rifilluar dërgesat e gazit rus përmes Austrisë.

Pas njoftimit të së mërkurës, AFP pyeti Eni nëse ishte bërë një pagesë e tillë, por nuk mori përgjigje.

Përpara konfliktit në Ukrainë, Italia importonte 95 për qind të gazit që konsumonte – rreth 45% e të cilit vinte nga  Rusia.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: