Rreth 157 persona kanë vdekur tragjikisht nga temperaturat e ulta në Afganistan gjatë dy javëve të fundit, thanë zyrtarët talebanë, me dyfishimin e numrit në më pak se një javë.

Vendi po përballet me dimrin më të ftohtë në 15 vitet e fundit, me temperatura që bien deri në -34 gradë Celsius.

Aftësia për të luftuar situatën është penguar seriozisht nga sasia e kufizuar e ndihmave që po shpërndahet, pas ndalimit të talebanëve për punonjëset e OJQ-ve femra.

Ministri në detyrë i Menaxhimit të Fatkeqësive, Mullah Mohammad Abbas Akhund tha se shumë zona të Afganistanit tani janë prerë plotësisht nga bora.

Helikopterët ushtarakë ishin dërguar për shpëtim, por ata nuk mundën të uleshin në rajonet më malore.

Ai tha: “Ne jemi të shqetësuar për ata që ende jetojnë në rajonet malore. Shumica e rrugëve që kalojnë nëpër male janë mbyllur për shkak të borës. Makinat kanë ngecur atje dhe pasagjerët kanë vdekur në temperaturat e ulta.”

Ministri në detyrë tha se ishte shumë i shqetësuar për jetën e njerëzve dhe bagëtinë e tyre që është linja e tyre e shpëtimit.

“Shumica e njerëzve që humbën jetën nga të ftohtit ishin barinj ose njerëz që jetonin në zonat rurale. Ata nuk kishin akses në kujdesin shëndetësor,” tha Mullah Akhund.

Muajin e kaluar, OJQ-të që punonin në Afganistan ndërprenë operacionet e tyre në shenjë proteste ndaj urdhrit të ri taleban që ndalon gratë të punojnë me grupet humanitare.

80-90,000 gra që punonin në sektorin e ndihmës duhej të pushonin së punuari brenda natës.

Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (UNOCHA) tha në Twitter se po shpërndante ndihma si batanije, ngrohje dhe strehim për rreth 565,700 njerëz.

“Por nevojitet shumë më tepër mes një prej periudhave më të ftohta në vite”, shtoi ai.

Mungesa e një furnizimi të qëndrueshëm me energji elektrike në vend i detyron familjet të zgjedhin mes ushqimit dhe ngrohjes.

Të mbetur pa energji elektrike dhe me ngrirje në shtëpitë e tyre, afganët shpesh i drejtohen djegies së drurit, qymyrit dhe madje edhe plastikës për të ngrohur shtëpitë e tyre duke bërë që ndotja e ajrit të rritet deri në 50 për qind gjatë muajve të dimrit në Kabul, sipas New Humanitarian.

“Ky dimër është më i ftohti në vitet e fundit,” tha Mohammad Nasim Muradi, kreu i zyrës së meteorologjisë në Afganistan.

Ai tha se ata presin që vala e ftohtë të vazhdojë edhe për një javë ose më shumë.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb