Manjati australian i medias Rupert Murdoch ka njoftuar tërheqjen e tij nga kryesimi i News Corp dhe Fox pas shtatëdhjetë vjetësh. Miliarderi 92-vjeçar do të marrë titullin e presidentit emeritus. Djali i tij Lachlan do të emërohet nga babai i tij në krye dy kompanive.

Në një shënim, News Corp shpjegon se në fund të një karriere që filloi në 1954, Murdoch, i cili mbushi 92 vjeç në mars, po largohet nga kompania botuese e cila përfshin ndër botimet e saj Wall Street Journal, New York Post, Dow Jones dhe Barron në SHBA, Times, Sunday Times dhe tabloidi The Sun në Mbretërinë e Bashkuar. Fox Murdoch do të lirohet nga korporata televizive amerikane në takimet e ardhshme në mes të nëntorit. Djali i tij Lachlan do të bëhet president i vetëm i News Corp, duke vazhduar të shërbejë si kryetar ekzekutiv dhe CEO i Fox Corporation.

“Në emër të Bordeve të Drejtorëve të Fox and News Corp, ekipeve menaxheriale dhe të gjithë aksionarëve që kanë përfituar nga puna e tij, e përgëzoj babanë tim për karrierën e tij të jashtëzakonshme 70-vjeçare,” tha Lachlan Murdoch. E falënderojmë për vizionin e tij, shpirtin e tij pionier, vendosmërinë e palëkundur dhe trashëgimia e qëndrueshme që ai la pas për kompanitë që ai themeloi. Ne jemi mirënjohës që në rolin e tij si Kryetar Emeritus ai do të vazhdojë të japë këshilla të paçmueshme për të dyja kompanitë.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb