Autoritetet në Ukrainë kanë konfirmuar se granatimet ruse kanë goditur një kishë në qytetin lindor të Ukrainës, Severodonetsk, pjesë e rajonit të Luhanskut.

“Rusët granatuan kishën në Severodonetsk të dielën”, tha Haidai.

Madje mediat, kanë publikuar pamje nga sulmet dhe shihet qartë shkatërrimet e vendosura. Vlen të përmendet sakaq, se rusët kanë ndryshuar objektivin e tyre. Ata janë vendosur tashmë në Lindje të Ukrainës dhe po kryejnë sulme në dy rajonet, Luhansk dhe Donetsk, rajone këto që ishin dhe preteksti i mësymjes së forcave të Putinit në shtetin fqinj.

  • foto galeri
  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb