Mijëra ukrainas që janë ende duke punuar në termocentralin më të madh bërthamor në Evropë janë detyruar të marrin pasaporta ruse, kanë pohuar forcat e armatosura të Ukrainës.

Rusët kanë pushtuar termocentralin bërthamor Zaporizhzhia në Ukrainën juglindore që në fillim të luftës, por stafi ukrainas vazhdon ta operojë atë.

Gjithashtu pretendohet se monedha ukrainase hryvnia nuk është më në përdorim.

Zaporizhzhia është një nga katër rajonet që Moska pretendoi se i kishte aneksuar në shtator pas referendumeve të përshkruara gjerësisht si një “mashtrim” në Perëndim.

Një përditësim nga forcat e armatosura të Ukrainës tha: “Në qytetin Energodar në rajonin e Zaporizhzhia, forcat pushtuese ruse detyruan rreth 3,000 punëtorë të NPP Zaporizhzhia për të marrë të ashtuquajturat pasaporta ruse.

“Hryvnia ukrainase u hoq nga qarkullimi në qytet duke kërcënuar sipërmarrësit me gjoba dhe konfiskim të pronës”.

“Numri i objekteve të banimit të sekuestruara nga pushtuesit dhe të braktisura nga migrantët e detyruar është rritur ndjeshëm”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb