Rusia përdor municione me fosfor, të cilat janë të ndaluara nga dokumentet ndërkombëtare, në Velyka Novosilka, rajoni Donetsk.

“Ushtria pushtuese ruse vazhdon të përdorë municione fosforike të ndaluara nga Konventa e Gjenevës në Velyka Novosilka, rajoni Donetsk,” postoi shërbimi për shtyp i Gardës Kombëtare të Ukrainës në Telegram .

Shërbimi i shtypit publikoi një video se si luftëtarët e Brigadës Dnipro u vunë nën një sulm të tillë.

Këto municione jo vetëm që djegin të gjitha gjallesat, por janë gjithashtu jashtëzakonisht helmuese për mjedisin, shtoi Garda Kombëtare.

Shërbimi Shtetëror i Rojës Kufitare të Ukrainës raportoi se Federata Ruse po bombardonte zonat kufitare me municione fosfori.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb