Sony ishte i pari që ndërtoi një telefon me memorie në çip – kamera Motion Eye në Xperia XZ Premium dhe XZs (më vonë XZ1 gjithashtu).

Tani zhurma nga Koreja sugjeron se Samsung Semiconductors po kërkon të ndërtojë një kamerë të ngjashme në nëntor, e gatshme për t’u përdorur në telefonin Galaxy S të gjeneratës së ardhshme.

Avantazhi i memories në çip është që aparati fotografik mund të ruajë shumë pamje shumë shpejt – mjaftueshëm për të xhiruar 1.000 FPS ose më shumë për video të ngadalta.

Nëse ato ruhen në RAM kryesor, procesi do të jetë shumë i ngadalshëm, kështu që Sony ka ndërtuar një çip tre-shtresor –piksel, logjikë të kontrollit dhe kujtesës, shkruan tg.

Dizajni i Samsung thuhet se është paksa i ndryshëm. Përdor një çip tradicional të dy shtresave në të cilin është lidhur një çip DRAM. Me sa duket kjo është për të shmangur cenimin e patentave të caktuara.

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: